Hikayemiz

0532 227 61 17

Yan Menüyü Aç

Zeytinyağı Nasıl Elde Edilir?

Zeytinyağı Nasıl Elde Edilir?

Hem Türkiye’de hem dünyanın farklı ülkelerinde yoğun olarak kullanılan, sofraların tadı tuzu olan, 50’den fazla hastalığa iyi geldiğine inanılan, sabun gibi hijyenik malzemede de kullanılan ve lezzetin mimarı zeytinyağı, özel çalışmalar sonucu elde edilir.

 

Ülkemizde ege tarafında yoğun olarak bulunan yeşil zeytinlerden elde edilen, uzmanlara göre en sağlıklı bitkisel yağ olarak nitelendirilen zeytinyağı, kendisine ait kokusu, özel olarak toplanması, doğadan sofranıza gelmesi ile eşsizliğini koruyor.  

 

Yapılan yüzlerce araştırmaya göre sağlıklı bitkisel yağ olarak ifade edilen zeytinyağı daha fazla sağlıklı yaşam sürmek için anahtar besinlerden olduğu belirtiliyor. Uslu Gıda olarak; yörenizin mandırası sloganıyla çiftliklerimizden topladığımız yeşil zeytinleri sofranıza gerçek zeytinyağı olarak gönderiyoruz. Yüzde yüz sağlık dolu besin kaynaklarımız, 1958’den beri A kalite zeytinyağı olarak bilinmektedir.

 

Zeytinyağı Nasıl Yapılır?

 

Çiftliklerde toplanan yeşil zeytinler temizlendikten sonra çelikten yapılma silindirlere atılarak hamur haline getirilir. Ortalama 30 dakika yoğurulma, karıştırılma işleminden sonra işlem santrifüj makinesine konulur. Gerçek zeytinyağının yapılışı burada öne çıkar. Çünkü zeytinler 30 dakikadan fazla yoğurulma işlemine tabii tutulursa (daha fazla yağ vermesi açısından) zeytinyağının dengesi bozulup tadında değişmeler meydana gelir.

Santrifüj makinesine koyulan hamurda yağ ve su birbirinden ayrılır. Yağ başka bir tarafa akarken su başka bir tarafa akar. Bu süreçten sonra yağ rafine işlemine tabii tutulur. Koku giderme işleminden sonra gerçek zeytinyağı ortaya çıkar.

 

Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Gerçek zeytinyağı hileli ürünlerin aksine hem tadı hem de görüntüsü ile farklı ve özeldir. Yoğun olarak kullanılan gerçek zeytinyağını diğer hileli zeytinyağlarından ayırmak ve hastalıklara şifa olsun diye kullanılan lakin sahtesi yüzünden hastalıkları daha kötü yapan zeytinyağını öğrenmek gerekiyor. Gerçek zeytinyağını anlamak için şu testleri yapabilir ve hakiki lezzete ulaşabilirsiniz.

 

 1. Tadı: Gerçek zeytinyağından bir çay kaşığı ağzınıza aldığınızda genzinizi yakar. Boğazınızda bir yanma hissetmiyorsanız zeytinyağı ile karışmış bir sudur.

 2. Kokusu: Zeytinyağını kokladığınızda hammaddesi olan zeytin kokusu alıyorsanız gerçek zeytinyağına ulaşmışsınızdır

 3. Yapısı: Gerçek zeytinyağı 0 -10 derece arasında donma yapar. Diğerlerinden ayrılan özelliği budur. Buzdolabında bunu deneyebilirsiniz

 4. Asit: En iyi zeytinyağının belirli bir asit oranı vardır. Bu asit oranının üstünde ise o ürünü kullanmayınız. Bu asit oranı %0,1 ile %1 arasındadır

 5. Su Testi: Bir küçük kabın üzerine ılık su dökün arından da zeytinyağından bir kaşık ilave edin. Eğer zeytinyağı baloncuk çıkartıyor, köpürüyorsa o zeytinyağı gerçektir

 

Zeytinyağı Alırken Dikkat Edilecekler

 

Özellikle zeytinyağının sahtesi üretilmesiyle tadı ve kokusu anlaşılmayacak duruma geldi. İnsanların da tam olarak ‘hakiki zeytinyağını anlamak’ kavramını bilmediğinden Uslu Gıda olarak zeytinyağı rehberliği ediyoruz. Zeytinyağı alırken dikkat edilecekler listemiz şu şekildedir;

 

 1. Ambalaj üzerinde besin değerlerinin yazılı olması gerekir

 2. Ürün hakkında tüm detayları içermeyen ürünlerden uzak durun

 3. Zeytinyağının yapılışında hiçbir kimyasaldan geçmediğini bilin

 4. Güvenilmeyen, 3D güvenliği olmayan, gerekli sözleşmeleri belirtmeyen yerlerden zeytinyağı almayın.

 5. Ucuz diye merdiven altı zeytinyağı almak uzun vadede sağlığı bozan etkenlerdendir

 6. En iyi zeytinyağı asit oranı %0,1 ila %1 arasına sahiptir bu yüzden farklı türevlerdekileri tercih etmeyin

 7. Bir zeytinyağı iyi şekilde muhafaza edilirse, ortalama sıcaklık da 14 derece civarında ise 2 yıl ömrü bulunur

Basite indirilmeyecek ürünlerin başında gelen zeytinyağı kalitesi, kokusu, tadı ve asit değeri ile diğerlerinden (sahte olandan) ayrılırken Uslu Gıda olarak hakiki zeytinyağını sizlere ulaştırıyoruz. Güvenilir marka olan firmamız online satış ile kapınıza kadar organik zeytinyağını ulaştırıyoruz.